Дитячі громадські організвції
Дитячі громадські організації — об'єднання громадян віком від 6 до 18 років, метою яких є здійснення діяльності, спрямованої на реалізацію та захист своїх прав і свобод, творчих здібностей, задоволення власних інтересів, які не суперечать законодавству, та соціальне становлення як повноправних членів суспільства.
Скаутинг
Ска́ут (англ. Scout) — спочатку, солдат (кавалерист або легкий піхотинець), що займається польовою розвідкою.
Скаутський рух — міжнародний неполітичний молодіжний рух, який своєю метою ставить підтримку фізичного, розумового і духовного розвитку молоді, щоб вона могла відігравати важливу роль у суспільстві.
Скаутський закон:
1. Честі скаута слід довіряти.
2. Скаут вірний.
3. Борг скаута - бути корисним і допомагати іншим.
4. Скаут-друг всім і брат будь-якому скауту.
5. Скаут ввічливий.
6. Скаут - друг тварин.
7. Скаут беззаперечно підпорядковується своїм батькам, а також наказам керівника патрупя, скаутмастера.
8. Скаут посміхається і не сумує при будь-яких труднощах.
9. Скаут ощадливий.
10. Скаут-чистий в мьслях, словах і справа
Атрибути і символи руху.
Велике виховне значення мають атрибути і символи руху. Насамперед, це емблема (знак) – знак головний символ скаутського руху.Скаутская емблема – лілія (трилисник). Лілія стала символомСкаутинга з його зародження. Є кілька пояснень те, що вона позначає. По-перше, лілія нагадує стрілку компаса, який вказує на Північ, тобто уперед і в правильному напрямку. По-друге, три їїлепестка говорять про трьох скаутських обіцянках. По-третє, за відомого фантазії вона здається як лицарський меч як і хрест лицарського Ордени, що нагадує нам кодекс честі лицаря. У російських скаутів на лілії зображений Святий Георгій Побідоносець, який вражає лютого дракона, під лілією - вигнута як усмішки стрічка з девізом «Будь готовий!», що потребує від скаута постійної бадьорості духу. Дві зірки на пелюстках лілії символізують потяг до знань і правді, а канат, навколишній квітка і зав'язаний рифовим вузлом, всесвітнє братство скаутів. Дуже важливі й кольору руху, також відбиті в емблемі, - білий і ліловий: чистота, лідерство, допомогу.
Скаути в усьому світі знизують руки лівої, а чи не правої рукою, що знаком особливої дружби і. У старих книгах це пояснювалося тим, що скаут завжди повинен мати правицю вільної для доброго справи. З іншого боку, ліва рука може повніше передати жар серця й добре ставлення до побратиму. Знову-таки, це задля романтизації руху. Незвичний рукостискання створює в дітей віком відчуття корпоративності, таємності, причетності до певної таємниці, відома лише небагатьом.
Форма
Форма скаута – це встановлена одяг, яка вказує на належність до організації.Скаут має бути у вигляді під час занять, зборів, оглядів, парадів й урочистих заходів.
- сорочка кольору об'єднання (загону), з погонами і кишенями;
- нашивка лівому рукаві, під нею нашивки скаутського об'єднання;
- стрічка біло - сино - червоного кольору лівому гонитві;
- значок «Лілія» на платівці зі шкіри лівому кишені (дляскаутов-разведчиков;
-скаутский головного убору - бере, пілотка чискаутская капелюх, у якому прикріпленийкресс з лілією. головний убір однаковий для всієї одиниці;
- пояс зі шкіри з пряжкою Організації.
Парадна форма – той самий, з білим поясом. Для знаменитої групи та керівників при парадній формі також обов'язкові білі рукавички.
На формі слід обов'язково носити всі необхідні знаки відмінності, що визначають звання, посаду, належність до Організації і одиниці (з'єднанню).
Пласт
«Пласт» — національна скаутська організація України. Метою Пласту є сприяти всебічному патріотичному вихованню і самовихованнюукраїнської молоді на засадах християнськоїморалі. Будучи неполітичною і позаконфесійною організацією, Пласт виховує свідомих, відповідальних та повновартісних громадян місцевої, національної та світової спільнот, і провідників українського суспільства.
Символіка
Гербом, або емблемою Пласту є український тризуб і біла трилиста лілея, символ скаутського руху, сплетені в одну гармонійну цілісність. Цей герб став символом ідейної єдності цілого пластового руху — на рідних землях та поза їх межами.
Три лілеї також символізують Три головні обов'язки пластуна, а тризуб вказує на те, що Пласт — це українська організація. Пластуни, що склали Пластову присягу, носять його як відзнаку приналежності до Пласту. Окрім того, трилиста лілея — це відзнака скаутів у всьому світі, що у різних країнах по-різному поєднана із іншими символами.
Пластові улади Пластуни поділяються за віком на улади: новаки — діти від 6 до 11 років, об'єднуються в Уладі Пластового Новацтва (УПН); юнаки — 12-17 років, Улад Пластового Юнацтва (УПЮ); старші пластуни — 18-35 років, Улад Старших Пластунів (УСП); пластуни-сеньйори — старші за 35 років, Улад Пластунів Сеньйорів (УПС).
Пластовий закон
-Пластун словний;
-Пластун сумлінний;
-Пластун точний;
-Пластун ощадний;
-Пластун справедливий;
-Пластун увічливий;
-Пластун братерський і доброзичливий;
-Пластун зрівноважений;
-Пластун корисний;
-Пластун слухняний пластовій старшині;
-Пластун пильний;
-Пластун дбає про своє здоров'я;
-Пластун любить красу і дбає про неї;
-Пластун завжди доброї гадки.
Пластова присяга
Присягаюся своєю честю, що робитиму все що в моїх силах щоб: бути вірним Богові і Україні, допомагати іншим, слухатись пластового проводу і жити за Пластовим Законом.
Пластове гасло і привітання
В повсякденному житті пластуни вітаються, подаючи ліву руку. Вітання лівою рукою — вияв приналежності до світового скаутського руху. Ліва рука ближча до серця, і вітання нею означає довіру до людини, з якою вітаються. Вітаючись на урочистостях, пластуни промовляють один другому: «СКОБ» та підносять при цьому догори праву руку із випростаними трома пальцями — символом трьох головних обов'язків пластуна. Слово «СКОБ» означає назву породи орла — скоба білохвостого. Пластуни прийняли його як свій символ. Гасло «СКОБ» є початком слів Сильно Красно Обережно Бистро, які повинні бути характерними рисами усіх пластунів.
Бути вірним Богові і Україні; Допомагати іншим; Слухатися пластового проводу і жити за Пластовим Законом.
Гайдівський рух
Назва "гайд" запозичена з життя індіанців: саме так називали ті племена, які вирізнялися винахідливістю та вправністю. Буквально воно означає "людина, яка йде попереду та знаходить дорогу", а таким чином, назви "піонер", "скаут", "гайд" близькі за значенням.
Закони гайдів
1. Честі гайда потрібно довіряти.
2. Гайд вірна.
3. Обов'язок гайда - бути корисною та допомагати іншим.
4. Гайд - подруга всіх та сестра кожному гайду.
5. Гайд ввічлива.
6. Гайд любить тварин та оберігає природу.
7. Гайд свідома.
8. Гайд посміхається і не сумує за будь-яких труднощів.
9. Гайд ощадлива.
10. Гайд чиста в думках, словах і справах.
Символіка та атрибути
Знаком гайдів є трилисник, котрий відображає частини обіцянки (кожна національна організація включає трилисник у свою національну символіку).
Емблема також має смислове навантаження: золоте коло на блакитному тлі символізує сонце, що сяє для всіх; трилисник - три частини обіцянки; основа стебла - полум'я кохання й людяності; у центрі стрілка компаса вказує шлях; дві зірки - 10 правил закону гайдів; незамкнене коло засвідчує відкритість організації для всіх.
На прапорі зображені трилисник на блакитному тлі, білий трикутник у правому куті як символ миру; кут обведений трьома золотистими квадратами, що означає виконання обіцянки. Кожний патруль, загін можуть мати відповідний прапор, на одному з боків полотнища якого повинна бути відображена їх назва.
Вітаючись, гайди віддають салют трьома пальцями правої руки, піднятими на рівні плеча, одночасно роблячи рукостискання лівою рукою. Салют нагадує про три частини обіцянки, а рукостискання лівою рукою - це спосіб упізнавання інших членів руху.
Форма у кожного загону може бути своя: наприклад, сорочка яскраво-синього кольору, темно-сині чи чорні брюки (спідниця, шорти), галстук. На лівому рукаві зображена емблема загону, на правому - ступені зростання (проліски). Галстук (шийна хустинка чи косинка) - головний елемент форми гайдів. Його колір визначають члени загону чи патруля. Може бути і спеціальний галстук для учасників якого-небудь проекту.
Структура
Члени організації поділяються на три вікові групи: ластівки (7-10 років), гайди (11-16 років), рейнджери (16-20 років). Від 21 року дівчата випробовують себе в ролі лідерів. Лідери навчають рейнджерів, рейнджери передають засвоєне гайдам, а гайди - ластівкам. В Україні вікові межі груп дещо відрізняються: ластівки - 6-9 років, гайди - 10-13 років, рейнджери - 14-17 років.